You have graduated high school or college and now you’re ready for your first ‘real’ job.  You’ve mailed out résumés and have been called in for your first interview.  How can you do well at the interview so you wind up being offered the job?

നിങ്ങൾ ഹൈസ്കൂളിലോ കോളേജിലോ ബിരുദം നേടി, ഇപ്പോൾ നിങ്ങളുടെ ആദ്യത്തെ ‘യഥാർത്ഥ’ ജോലിക്ക് നിങ്ങൾ തയ്യാറാണ്. നിങ്ങൾ റസ്യൂമുകൾ മെയിൽ ചെയ്തു, നിങ്ങളുടെ ആദ്യ അഭിമുഖത്തിനായി വിളിക്കപ്പെട്ടു. അഭിമുഖത്തിൽ നിങ്ങൾക്ക് എങ്ങനെ മികച്ച പ്രകടനം നടത്താൻ കഴിയും, അങ്ങനെ നിങ്ങൾക്ക് ജോലി വാഗ്ദാനം ചെയ്യപ്പെടും?

1. Dress professionally.  No midriff shirts, low-cut blouses or flip-flops because you’re going to work and not the beach. While it’s not necessary to buy a suit, it is particularly important to look professional. If you’re trying to get a job in a conservative office such as an accounting firm, don’t dress as if you were going to a concert.  If you are applying for a retail position, you have a little more freedom.  Rather than list what clothing is and is not acceptable, I would tell you to dress as if you were going to meet one of the most important people in your life- because you are!

1. പ്രൊഫഷണലായി വസ്ത്രം ധരിക്കുക. മിഡ്‌റിഫ് ഷർട്ടുകളോ, ലോ-കട്ട് ബ്ലൗസുകളോ ഫ്ലിപ്പ് ഫ്ലോപ്പുകളോ ഇല്ല, കാരണം നിങ്ങൾ ജോലിക്ക് പോകുകയാണ്, ബീച്ചല്ല. ഒരു സ്യൂട്ട് വാങ്ങേണ്ട ആവശ്യമില്ലെങ്കിലും, പ്രൊഫഷണലായി കാണേണ്ടത് പ്രധാനമാണ്. നിങ്ങൾ ഒരു അക്കൗണ്ടിംഗ് സ്ഥാപനം പോലുള്ള യാഥാസ്ഥിതിക ഓഫീസിൽ ജോലി നേടാൻ ശ്രമിക്കുകയാണെങ്കിൽ, നിങ്ങൾ ഒരു കച്ചേരിക്ക് പോകുന്നതുപോലെ വസ്ത്രം ധരിക്കരുത്. 

നിങ്ങൾ ഒരു റീട്ടെയിൽ സ്ഥാനത്തേക്ക് അപേക്ഷിക്കുകയാണെങ്കിൽ, നിങ്ങൾക്ക് കുറച്ച് കൂടി സ്വാതന്ത്ര്യമുണ്ട്. വസ്ത്രം എന്താണെന്നും സ്വീകാര്യമല്ലെന്നും പട്ടികപ്പെടുത്തുന്നതിനുപകരം, നിങ്ങളുടെ ജീവിതത്തിലെ ഏറ്റവും പ്രധാനപ്പെട്ട ഒരാളെ കാണാൻ പോകുന്നതുപോലെ വസ്ത്രം ധരിക്കാൻ ഞാൻ നിങ്ങളോട് പറയും- കാരണം നിങ്ങൾ അങ്ങനെയാണ്!

2. Make sure you are well-groomed. Don’t look as though you just rolled out of bed and couldn’t bother to take care of basic personal hygiene. Nothing will make the HR Manager bring the interview to a close faster than unwashed hair, dirty fingernails or body odor. As an employee, you will be a reflection of the company and no customer wants to do business with an unkempt person.  

2. നിങ്ങൾ നന്നായി പക്വതയാർന്നതാണെന്ന് ഉറപ്പാക്കുക. വ്യക്തിഗത ശുചിത്വം പാലിക്കാ കഴുകാത്ത മുടി, വൃത്തികെട്ട നഖങ്ങൾ അല്ലെങ്കിൽ ശരീര ദുർഗന്ധം എന്നിവയേക്കാൾ വേഗത്തിൽ എച്ച്ആർ മാനേജർ അഭിമുഖം അവസാനിപ്പിക്കില്ല. ഒരു ജീവനക്കാരനെന്ന നിലയിൽ, നിങ്ങൾ കമ്പനിയുടെ പ്രതിഫലനമായിരിക്കും, ഒരു ഉപഭോക്താവും ഒരുമോശം വ്യക്തിയുമായി ബിസിനസ്സ് ചെയ്യാൻ ആഗ്രഹിക്കുന്നില്ല.

3. Be aware of your body language.  A firm handshake at the start of the interview shows you are self-confident.  Maintain eye contact, stay relaxed and be attentive to the interviewer.  Ask questions and listen thoughtfully to the answers.  Think before you answer questions from the interviewer- don’t ramble and keep the conversation on the topic.

നിങ്ങളുടെ ശരീരഭാഷയെക്കുറിച്ച് ബോധവാനായിരിക്കുക. അഭിമുഖത്തിന്റെ തുടക്കത്തിൽ ഉറച്ച ഹസ്തദാനം നിങ്ങൾക്ക് ആത്മവിശ്വാസമുണ്ടെന്ന് കാണിക്കുന്നു. നേത്ര സമ്പർക്കം നിലനിർത്തുക, സംയമനം, അഭിമുഖം നടത്തുന്നയാളെ ശ്രദ്ധിക്കുക. ചോദ്യങ്ങൾ ചോദിക്കുകയും ഉത്തരങ്ങൾ ശ്രദ്ധയോടെ കേൾക്കുകയും ചെയ്യുക. അഭിമുഖത്തിൽ നിന്നുള്ള ചോദ്യങ്ങൾക്ക് ഉത്തരം നൽകുന്നതിനുമുമ്പ് ചിന്തിക്കുക

4. Be prepared for the interview.  Research the company beforehand- every business now has a website where you can learn what they do and who their customers are. This shows the interviewer you are interested in the job and took the initiative to find out all you could about the company. 

അഭിമുഖത്തിന് തയ്യാറാകുക. കമ്പനിയെ മുൻകൂട്ടി ഗവേഷണം ചെയ്യുക- എല്ലാ ബിസിനസിനും ഇപ്പോൾ ഒരു വെബ്‌സൈറ്റ് ഉണ്ട്, അവിടെ അവർ എന്താണ് ചെയ്യുന്നതെന്നും അവരുടെ ഉപഭോക്താക്കൾ ആരാണെന്നും നിങ്ങൾക്ക് അറിയാൻ കഴിയും. ഇത് നിങ്ങൾക്ക് ജോലിയിൽ താൽപ്പര്യമുണ്ടെന്ന് അഭിമുഖം കാണിക്കുകയും കമ്പനിയെക്കുറിച്ച് നിങ്ങൾക്ക് കഴിയുന്നതെല്ലാം കണ്ടെത്താൻ മുൻകൈയെടുക്കുകയും ചെയ്യുന്നു.

5. Be present in the interview. I’ve interviewed candidates who acted as if they were waiting for a bus.  They didn’t ask questions, but instead just listened to me, and I wasn’t really sure if they were paying attention.  Be enthusiastic, ask questions and participate in the interview.  After listing all the duties required of the position, I asked one candidate if this sounded like something she’d be interested in. Her reply was a quiet, “I can do the job.” She didn’t answer my question, she seemed indifferent, and she didn’t get the job. If you can’t be excited in the interview, you’re not going to be energized in the workplace either.

അഭിമുഖത്തിൽ നിങ്ങൾക്ക് ആവേശം തോന്നുന്നില്ലെങ്കിൽ, ജോലിസ്ഥലത്തും നിങ്ങൾ gർജ്ജസ്വലനാകില്ല.

First impressions count, and you want to let the interviewer know you want the job, are willing to work hard and will do your best.  You might not necessarily be the most qualified candidate, but still land the job because you were the most outstanding one.  Good luck!

ആദ്യ ഇംപ്രഷനുകൾ എണ്ണുന്നു, നിങ്ങൾക്ക് ജോലി ആവശ്യമാണെന്നും കഠിനാധ്വാനം ചെയ്യാൻ തയ്യാറാണെന്നും മികച്ചത് ചെയ്യുമെന്നും അഭിമുഖം നടത്തുന്നയാളെ അറിയിക്കാൻ നിങ്ങൾ ആഗ്രഹിക്കുന്നു. നിങ്ങൾ ഏറ്റവും യോഗ്യതയുള്ള സ്ഥാനാർത്ഥിയാകണമെന്നില്ല, പക്ഷേ നിങ്ങൾ ജോലിയിൽ പ്രവേശിക്കുന്നു, കാരണം നിങ്ങൾ ഏറ്റവും മികച്ചയാളായിരുന്നു. നല്ലതുവരട്ടെ!

By fgt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *